Jak powstaje trądzik? Poznaj sposoby zwalczania pryszczy

portrait-3204843_1920

Trądzik to jeden z bardziej uciążliwych problemów związanych z dojrzewaniem. Statystyki podają, że aż 85% z nas co najmniej raz cierpiało na trądzik. Ale czy jesteśmy w stanie wyjaśnić, jak on powstaje?

Jak powstaje trądzik? Genetyka lub hormony

Przyczyny powstawania trądziku nie są jasne. Na pewno dużą rolę w tej kwestii odgrywa genetyka. Jeśli nasi rodzice, bądź dziadkowie mieli za młodu problemy z trądzikiem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dotknie on także nas lub nasze dzieci. Badania wykazały też, że w skórze osób z trądzikiem znaleziono konkretne szczepy bakterii. Niestety, wciąż nie wiadomo, w jaki sposób blokują one pory. Inną przyczynę tego problemu upatruje się w hormonach, szczególnie w testosteronie. Gruczoły wydzielają wówczas więcej sebum, które zapycha pory. Mówi się też, że trądzik jest wynikiem ewolucji człowieka. Gruczoły wytwarzały sebum, by nawilżyć owłosioną skórę. Gdy człowiek stracił owłosienie, nadmiar sebum pozostał i przejawia się w formie trądziku. Co ciekawe, to skóra sucha jest bardziej narażona na trądzik niż skóra tłusta. Jeśli zbyt często oczyszczamy skórę twarzy, używając do tego nieodpowiednich kosmetyków, wysuszamy naskórek i doprowadzamy do nadmiernego wydzielania sebum. I znów wracamy do sytuacji wyjściowej.

Tylko nie wyciskaj

Sposoby na walkę z trądzikiem jest wiele, ale nie ma skutecznego lekarstwa, które sprawdziłoby się w każdym przypadku. Stanowczo odradza się wyciskania pryszczy. W ten sposób sami przenosimy bakterie z krosty w zdrowe miejsca skóry. Wyciskanie może się także zakończyć bliznami potrądzikowymi, których ciężko się później pozbyć. Jeśli chcemy się pozbyć wyprysków, lepiej pozostawić to fachowcom i udać się do kosmetyczki. Mało skuteczne są także antybiotyki przepisywane w celu zabicia bakterii oraz usunięcia stanu zapalnego skóry. Niestety, łatwiej organizm uodporni się na ten lek niż oczyści skórę z trądziku. Z kolei preparaty znane nam z drogerii nie przyspieszają usuwania pryszczy. Produkty takie jak kwas salicylowy zapobiegają wypryskom, ale w żaden sposób nie sprawią, że krostka wygoi się szybciej. Jeśli chcemy ograniczyć występowanie trądziku, musimy w ostateczności udać się do dermatologa. Ten zleci nam konkretne badania, które pozwolą obrać określoną drogę leczenia. Najskuteczniejsza walka z trądzikiem powstaje w wyniku połączenia kilku terapii: doustnej, smarowania skóry oraz zabiegami. Jak powstaje trądzik – to pytanie wciąż spędza sen z powiek wielu naukowcom. Może kiedyś poznamy dokładnie mechanizm, który odpowiada za wypryski na skórze. Albo w drodze ewolucji trądzik przestanie się uaktywniać.

Recommended For You

About the Author: karpacz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *